Skoki narciarskie - PŚ: Polacy najlepsi, rywale bez szans w Willingen!

  • Data publikacji: 15.02.2019, 17:19

Reprezentanci Polski w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zajęli pierwsze miejsce w konkursie drużynowym w Willingen! Polacy nie dali szans rywalom i wygrali z przewagą 79,2 punktów nad drugimi w konkursie Niemcami.

 

Konkurs fantastycznie rozpoczął Piotr Żyła, który poszybował na 146 metr. Było to prawie 13 metrów dalej niż skok drugiego w serii Japończyka Yukia Sato. Wynik ten przełożył się na 13,4 pkt przewagi nad rywalami. Kolejnym naszym zawodnikiem na starcie był Jakub Wolny. Młody Polak pokazał, że jego występ w konkursie drużynowym w Lahti przed tygodniem to wypadek przy pracy i dziś nie ma już śladu po tamtych zawodach. Wolny lądował na linii 140,5 m, co przy 134 m Daikiego Ito skutkowało powiększeniem przewagi do 28 punktów. Strata Japończyków powiększyła się także po trzeciej serii, mimo 120,5 m skoku Dawida Kubackiego. Ostatnim Polakiem przed przerwą był Kamil Stoch, który poszedł za ciosem i dorzucił kolejne punkty do przewagi. 132 m naszego mistrza olimpijskiego sprawiło, że na półmetku konkursu mieliśmy 44,4 pkt więcej niż Japończycy. Trzeci byli Słoweńcy, którzy do Biało-Czerwonych tracili 63,9 pkt.

 

Druga seria zaczęła się od 129 metrów Piotra Żyły. Potem drugi fantastyczny skok w dzisiejszym konkursie oddał Jakub Wolny - 141,5 m. Przewaga Polaków na tym etapie konkursu wynosiła już ponad 58 punktów i zwycięstwo było o włos. W międzyczasie na drugie miejsce awansowali Niemcy, spychając Japończyków na trzecią lokatę. Oczywiście fanów nie zawiódł Dawid Kubacki i po skoku na 135 metr mogliśmy liczyć kolejną wyśrubowaną przewagę. W tym momencie wynosiła ona już ponad 72 punkty. Kropkę nad "i" postawił Kamil Stoch, który lądował na linii oznaczającej 133 metr. Polacy wygrali z przewagą punktów nad Niemcami i pokazali, że o formę naszej drużyny na Mistrzostwach Świata w Seefeld możemy być spokojni. Na najniższym stopniu podium stanęli Słoweńcy.

 

Wyniki konkursu

 

Polska pozostaje liderem Pucharu Narodów. Przewaga Biało-Czerwonych nad Niemcami wynosi już 428 punktów. Trzecie miejsce zajmują Japończycy.

 

Klasyfikacja Pucharu Narodów

 

Kolejne zawody Pucharu Świata już jutro. Pierwszą serię konkursu indywidualnego zaplanowano na godzinę 16:00. Kwalifikacje do tych zawodów już za kilka chwil - dziś o godzinie 18:15. Najlepsi zawodnicy o punkty Pucharu Świata powalczą także w niedzielę.