Suzuki Puchar Polski: Arged BM Slam Stal wygrywa w finale z Arką

• Data publikacji: 17.02.2019, 20:44

Koszykarze Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski wygrali w wielkim finale z Asseco Arka Gdynia 77:74 i zgarniają Suzuki Puchar Polski oraz 100 tysięcy złotych. MVP rozgrywek został Mateusz Kostrzewski.

W drodze eliminacji w finale Pucharu Polski spotkały się drużyny z Ostrowa Wielkopolskiego i Gdynii. Arka była lekkim faworytem spotkania, z racji swojej świetnej dyspozycji (gdynianie nie przegrali meczu od 6 stycznia). Stal udowodniła zaś, że myśli o zwycięstwie w Pucharze po tym jak w 1/4 finału wygrała ze Stelmetem Zielona Góra.

Mecz był bardzo wyrównany. Koszykarze z Gdynii korzystali ze swojej największej broni - rzutów za trzy, zawodnicy Stali zaś zdobywali sporo punktów po szybkim ataku. Mecz od początku miał wysokie tempo. Żadna z drużyn nie była w stanie odskoczyć na większy dystans rywalom. Po trafieniach Żołnierewicza i Kostrzewskiego Stal wygrywała siedmioma punktami, ale zaraz po tym zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza zaliczył run 12:0! Mecz do samego końca był bardzo zacięty, raz jedni, raz drudzy wychodzili na prowadzenie. W czwartej kwarcie jednak ostrowianie udowodnili swoją jakość i oddalili się od przeciwników na kilka punktów. Kluczowe były w tym trafienia Kostrzewskiego. W końcówce gracze Arki starali się jeszcze gonić rywali, ważne trafienia zanotowali Dulkys i Florence, ale ciągle to wicemistrzowie Polski byli lepsi i ostatecznie wygrali 77:74.

Świetny mecz rozegrał Mateusz Kostrzewski. Polak zagrał tylko 25 minut, jednak zdobył aż 21 punktów, trafiając 10/14 rzutów! W drużynie Stali bardzo dobrze punktował również Mike Scott, który zakończył mecz z 20 oczkami na koncie.

W drużynie Asseco Arki Gdynia zabrakło kilku kluczowych graczy. Dariusz Wyka zagrał tylko 13 minut, zdobył marne 3 punkty, oddając w trakcie całego meczu dwa rzuty. James Florence przestrzelił wszystkie siedem rzutów za trzy punkty! Marcel Ponitka, który nie grał w sobotę, nie trafił ani raz do kosza, ponadto dorzucił do tego tylko dwie asysty. Można powiedzieć, że najlepsze strzelby Arki zawiodły.

Tym samym Puchar Polski pojedzie do Ostrowa Wielkopolskiego. Stal wygrywa 77:74, otrzyma ponadto 100 tysięcy złotych za triumf w rozgrywkach. MVP turnieju został Mateusz Kostrzewski, który był decydującym graczem w finale.

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - Asseco Arka Gdynia 77:74 (21:22; 16:17; 18:20; 22:15)

Stal: Kostrzewski 21, Scott 20, Chyliński 13, Żołnierewicz 9, Szymkiewicz 7, King 4, Maras 3, Jaramaz 0, Kowalenko 0, Nowakowski 0

Arka: Wołoszyn 17, Dulkys 14, Upshaw 12, Florence 12, Ginyard 11, Wyka 3, Garbacz 3, Łapeta 2, Ponitka 0

Konkurs rzutów za 3 punkty: Michał Chyliński (Argen BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski) - pierwsza runda 20 trafionych rzutów, finałowa runda 22.

Konkurs wsadów: Mo Soluade (Legia Warszawa) - pierwsza runda 77 punktów, finałowa runda 88.