WRC - Rajd Szwecji: pewny triumf Otta Tanaka!

• Data publikacji: 17.02.2019, 23:00

Kierowca Toyoty wygrał z bardzo dużą przewagą i został liderem mistrzostw. Drugi w klasyfikacji generalnej na koniec zmagań, Esapekka Lappi (Citroen), stracił do Estończyka 53,7 sekundy. Podium uzupełnił reprezentant Hyundaia, Thierry Neuville (+56.7). W kategorii WRC 2 Pro jedyna polska załoga w stawce - Łukasz Pieniążek i Kamil Heller, po problemach w piątek, ostatecznie finiszowała na czwartym miejscu, ze stratą blisko godziny do lidera (Ostberga). Polakom udało się zdobyć cenne punkty.

Pierwszy odcinek niedzielnej rywalizacji - OS17 Likenäs 1, padł łupem Latvali (Toyota). Na drugiej pozycji znalazł się broniący tytułu mistrza świata WRC - Sebastien Ogier z Citroena (+0.2). Różnica między czołową dwójką była minimalna. OS17 na trzeciej pozycji ukończył inny reprezentant Citroena, Esapekka Lappi. W klasyfikacji generalnej pewnie przewodził Tanak. Druga próba Likenäs należała do Elfyna Evansa (M-Sport Ford). Bardzo niewielką stratę do Walijczyka miał Esappeka Lappi (+0.6). W pierwszej trójce nie zabrakło miejsca dla Krisa Meeke'a z Toyoty (+1.6). Przewaga Tanaka w generalce pozostawała niezagrożona. W Power Stage - Estończyk nie miał sobie równych. Wygrał z przewagą 3,5 sekundy nad drugim Neuvillem z Hyundaia. Trzeci czas uzyskał Elfyn Evans (+4.4). Ott Tanak odniósł zasłużone zwycięstwo. To pierwsza wygrana Estończyka od zeszłorocznego Rajdu Turcji. Miło rywalizacji w Szwecji nie będzie wspominał Sebastien Ogier, który ostatecznie zajął dopiero 29. lokatę w klasyfikacji końcowej.

W kategorii WRC 2 triumfował Ole Christian Veiby. W klasyfikacji WRC 2 Pro zwyciężył Mads Ostberg.