LaLiga: Granada oraz Sociedad w pucharach, Celta pozostaje w elicie

• Data publikacji: 20.07.2020, 15:00

Piłkarze Granady w ostatnim meczu sezonu 2019/2020 hiszpańskiej ekstraklasy rozbili na własnym boisku Athletic Bilbao 4:0, dzięki czemu zdołali awansować na 7. lokatę, uprawniającą do gry w eliminacjach Ligi Europy. Pewni występu w tych rozgrywkach w kolejnej kampanii są z kolei zawodnicy Realu Sociedad, którym remis w starciu wyjazdowym z Atletico (1:1) zagwarantował 6. miejsce. Ligowy byt zachowała Celta Vigo. Jeden punkt przywieziony ze stadionu Espanyolu (0:0), pozwolił drużynie z Galicji utrzymać bezpieczną, siedemnastą pozycję. Grono spadkowiczów uzupełniła ekipa Leganes.

Podopiecznych Diego Martineza w meczu z Athletikiem na prowadzenie wyprowadził w 29. minucie Soldado. Napastnik Granady w sytuacji sam na sam z bramkarzem efektowną podcinką umieścił futbolówkę w siatce. Po zmianie stron na 2:0 podwyższył Puertas, trafiając do pustej bramki z sześciu metrów. Autorem trzeciego gola dla ekipy z Andaluzji był Fernandez. Pomocnik miejscowych wykorzystał dokładne podanie Puertasa z prawej strony boiska i z bliskiej odległości po raz trzeci zmusił Herrerina do wyjęcia piłki z siatki. Dzieła zniszczenia drużyny z Bilbao dopełnił w doliczonym czasie gry Montoro, popisując się precyzyjnym uderzeniem w kierunku bliższego słupka. Zwycięstwo pozwoliło Granadzie awansować na siódmą lokatę (eliminacje Ligi Europy). Z kolei Athletic Bilbao ostatecznie został sklasyfikowany na jedenastej pozycji.

Drużyna Realu Sociedad do samego końca ambitnie walczyła o punkty przeciwko faworyzowanemu Atletico. W pierwszej połowie na Estadio Wanda Metropolitano ujrzeliśmy jednego gola. Na listę strzelców wpisał się Koke. Pomocnik miejscowych z pięciu metrów pokonał Moyę. Goście z Anoeta zdołali wyrównać w 87. minucie konfrontacji. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, futbolówkę niefortunnie do własnej bramki skierował Herrera. Remis w stolicy dla ekipy Sociedad smakuje jak zwycięstwo. Jeden punkt przywieziony z Madrytu zagwarantował zespołowi Alguacila fazę grupową Ligi Europy w kolejnej kampanii (6. miejsce). Atletico ukończyło ligowe zmagania na trzeciej pozycji.

Bardzo blisko europejskich pucharów było Getafe. Drużyna z Coliseum Alfonso Perez jeszcze przed ostatnią kolejką zajmowała lokatę gwarantującą Ligę Europy. Los Azulones z TOP7  wypadli na samym finiszu ligi, pechowo przegrywając na wyjeździe z Levante. Co ciekawe, piłkarze Jose Bordalasa potrafili trzykrotnie umieścić futbolówkę w bramce oponenta, jednak za każdym razem arbiter po konsultacji z wozem VAR anulował gola drużynie z przedmieść Madrytu. Na domiar złego dla Getafe, w 71. minucie jedenastki nie wykorzystał Jaime Mata. Gospodarze pogrążyli rywali w dziewiątej minucie doliczonego czasu gry. Wówczas Coke wykorzystał zamieszanie w polu karnym Getafe i z czterech metrów dość szczęśliwie wpakował piłkę do bramki. Mimo zwycięstwa, Levante pozostało na 12. miejscu, zaś drużyna Bordalasa zajęła ostatecznie ósmą lokatę.

W przyszłym sezonie na piłkarskich salonach Europy zabraknie również Valencii. Los Ches ulegli na Ramon Sanchez Pizjuan miejscowej Sevilli 0:1. Jedynego gola w meczu na początku drugiej odsłony zdobył Reguilon. Wychowanek Realu Madryt kapitalnie przymierzył z jedenastu metrów w prawe okienko bramki Nietoperzy. Sevilla finiszuje na czwartym miejscu, natomiast Valencii przypadła dziewiąta pozycja w klasyfikacji LaLiga Santander.

Spod gilotyny zdołali uciec piłkarze Celty Vigo. Bezbramkowy remis w starciu wyjazdowym ze zdegradowanym kilka kolejek wcześniej Espanyolem, zagwarantował pozostanie w elicie na sezon 2020/2021. Warto nadmienić, że zawodnicy z Barcelony za sprawą Embarby trafili do siatki rywala, lecz bramka nie została zaliczona. Jak pokazały powtórki, arbiter spotkania przypadkowo został trafiony futbolówką, jednocześnie prezentując ją piłkarzowi Espanyolu, który zagrał do wspomnianego Embarby, a ten popisał się precyzyjnym uderzeniem. Gdyby nie interwencja sędziego Vegi, piłkę przejąłby zawodnik Celty i ofensywna akcja Papużek spaliłaby na panewce. Drużyna z Estadio Balaidos zdołała zachować siedemnastą lokatę, natomiast Espanyol do końca rozgrywek pozostał czerwoną latarnią LaLiga. Potknięcia Celty nie wykorzystało Leganes, które ostatecznie było gorsze od rywali z Vigo o zaledwie jedno "oczko". Popularne Ogórki podzieliły się punktami na własnym boisku w meczu ze świeżo upieczonym mistrzem Hiszpanii, Realem Madryt – 2:2. Szerzej o tej konfrontacji pisaliśmy TUTAJ.

Udanie kampanię 2019/2020 hiszpańskiej ekstraklasy zakończyli gracze Barcelony. Duma Katalonii sprawiła tęgie lanie Deportivo Alaves, wygrywając w Vitorii aż 5:0. Wynik otworzył w 24. minucie potyczki Fati, który uderzeniem z pierwszej piłki zaskoczył Jimeneza, wykorzystując miękką wrzutkę Messiego. Argentyńczyk po upływie dziesięciu minut sam wpisał się na listę strzelców, pewnie pokonując w sytuacji sam na sam golkipera Alaves. Tuż przed przerwą prowadzenie Blaugrany podwyższył Luis Suarez. Urugwajczyk pozostawał kompletnie niepilnowany w polu karnym rywala i strzałem głową ulokował piłkę w lewym rogu bramki. W 57. minucie Semedo celnie uderzył w kierunku dalszego słupka, po przytomnym zagraniu Puiga. Rezultat spotkania ustalił na kwadrans przed zakończeniem regulaminowego czasu gry Leo Messi. Jordi Alba zacentrował futbolówkę w pole karne, argentyński snajper uprzedził obrońców drużyny przeciwnej, po czym technicznym strzałem kolejny raz zmusił do kapitulacji Jimeneza. Barcelona zdołała odrobić dwa punkty do Realu, tracąc po ostatniej serii spotkań do Królewskich pięć "oczek". Deportivo Alaves zakończyło ligowe zmagania na 16. pozycji.