Ligue 1: Olympique Lyon pokonał RC Lens i umocnił się na pozycji lidera

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 06.01.2021, 23:55

Piłkarze Olympique Lyon rozpoczęli ligową rywalizację w 2021 roku od zwycięstwa. W 18. kolejce Ligue 1 podopieczni Rudiego Garcii pokonali na własnym stadionie RC Lens 3:2. O triumfie gospodarzy zadecydowały dwie bramki Memphisa Depaya i samobójcze trafienie Stevena Fortesa. Dzięki tej wygranej drużyna z Lyonu utrzymała pozycję lidera francuskiej ekstraklasy.

Przed meczem z RC Lens Olympique Lyon legitymował się znakomitym bilansem spotkań na własnym stadionie. Lider Ligue 1 chciał zachować status drużyny niepokonanej na swoim obiekcie. Gospodarze mocno rozpoczęli to starcie i już w 7. minucie powinni prowadzić 1:0. Lucas Paquetá wykorzystał złe ustawienie defensywy rywali i zagrał prostopadłą piłkę do Maxwela Corneta, jednak strzał Iworyjczyka był minimalnie niecelny. Chwilę później przed szansą stanął Memphis Depay, lecz jego próba przeszła nad poprzeczką. W 16. minucie to goście zagrozili bramce drużyny z Lyonu. Po groźnym uderzeniu Jonathana Claussa bardzo dobrą interwencją popisał się Anthony Lopes. W kolejnym fragmencie zawodnicy RC Lens cofnęli się nieco głębiej, a miejscowi dążyli do przełamania defensywy przeciwników. Ta sztuka udała się piłkarzom OL w 39. minucie. Po składnej akcji Memphisa Depaya oraz Lucasa Paquety Holender znalazł się w dogodnej sytuacji i płaskim strzałem pokonał golkipera przyjezdnych. Dzięki temu trafieniu Olympique schodził na przerwę, prowadząc 1:0.

Druga połowa rozpoczęła się fatalnie dla ekipy z Lens. W 47. minucie Steven Fortes interweniował bardzo niefortunnie i pokonał bramkarza swojej drużyny, powiększając przewagę rywali. Chwilę później gospodarze prowadzili już 3:0. Po koronkowej akcji piłka trafiła do Maxwela Corneta, który znalazł się w sytuacji sam na sam z Jeanem-Luisem Lecą. Golkiper przyjezdnych sfaulował rozpędzonego napastnika OL, a sędzia Eric Wattellier podyktował rzut karny. Do jedenastki podszedł Memphis Depay i zdobył swoje dziesiąte ligowe trafienie w sezonie 2020/2021. Trzecia bramka przyczyniła się do tego, że mecz stał się bardzo otwarty. W 56. minucie zespół z północy Francji zmniejszył straty. Podopieczni Francka Haise wyszli z szybkim kontratakiem, który został zakończony kapitalnym uderzeniem Floriana Sotoci. Kwadrans przed końcem Francuz był bliski zdobycia bramki kontaktowej, jednak świetnym refleksem w tej sytuacji popisał się portugalski golkiper Olympique'u. Goście nie przestawali atakować i w 89. minucie doprowadzili do wyniku 3:2. Mocny strzał Cheicka Doucouré pozwolił drużynie z Lens myśleć o zapunktowaniu na Parc Olympique Lyonnais. W końcówce przyjezdni walczyli o zdobycie choćby jednego oczka, ale faworyci utrzymali korzystny rezultat do ostatniego gwizdka sędziego i odnieśli jedenaste ligowe zwycięstwo w trwających rozgrywkach. Po remisie PSG z Saint-Etienne (1:1) i domowej porażce Lille z Angers (1:2) podopieczni Rudiego Garcii otwierają tabelę Ligue 1 z trzypunktową przewagą nad najgroźniejszymi rywalami z Paryża i Lille.

W następnej kolejce Olympique Lyon zagra na wyjeździe ze Stade Rennais (9 stycznia, 21:00). Natomiast RC Lens podejmie RC Strasbourg (9 stycznia, 21:00).

Olympique Lyon - RC Lens 3:2 (1:0)

Bramki: 39' Depay, 47' Fortes (sam.), 52' Depay (k.) - 56' Sotoca, 89' Doucouré

Olympique Lyon: Lopes - Dubois (66' Cherki), Denayer, Diomandé, De Sciglio - Aouar (71' Caqueret), Mendes, Paquetá (88' Jean Lucas) - Kadewere, Depay (88' Benlamri), Cornet (88' Bard).

RC Lens: Leca - Clauss (83' Michelin), Gradit, Fortes, Badé, Boura (71' Sylla) - Fofana (83' Costa), Kakuta, Doucouré - Sotoca (78' Banza), Ganago (78' Kalimuendo).

Żółte kartki: Aouar - Leca, Badé

Sędzia: Eric Wattellier