Tokio 2020 - Kolarstwo torowe: drużyna sprinterów na ostatnim miejscu

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 03.08.2021, 11:23

Polska drużyna sprinterów zajęła ostatnie, ósme miejsce w rywalizacji olimpijskiej. Najlepsi byli Holendrzy, a złoto w wyścigu drużynowym na dochodzenie kobiet zgarnęły Niemki. Na torze Izu Velodrome padły kolejne znakomite wyniki.

W kwalifikacjach sprintu Polacy spisali się słabo. Dobrze rozpoczął na pierwszej zmianie Mateusz Rudyk, który wykręcił piaty czas otwarcia. Dalej poszło już znacznie gorzej. Patryk Rajkowski i Krzysztof Maksel ponieśli duże straty i Biało-Czerwoni z czasem 43,516 zajęli ostatnie ósme miejsce. W pierwszej rundzie trafili, więc na zwycięzców kwalifikacji Holendrów (42,134), którzy pobili rekord olimpijski. W tej rywalizacji nasi sprinterzy nie mieli szans. Pojechali szybciej niż w kwalifikacjach (43,307), ale był to znów najsłabszy wynik. Holendrzy (Roy van den Berg, Jeffrey Hoogland i Harrie Lavreysen) poprawili rekord olimpijski (41,341) i awansowali do finału.

W finale znaleźli się też Brytyjczycy z wynikiem 41:829. O brąz mieli jechać Francuzi i Australijczycy. W ogóle nie wyszedł Polakom wyścig o siódme miejsce. Nie złapali się na kole i każdy jechał praktycznie osobno. Nasi kolarze przegrali z Nową Zelandią i zajęli ostatnie ósme miejsce. W pojedynku o złoto Brytyjczycy (Ryan Owens, Jack Carlin iJason Kenny)  nie nawiązali walki z Holendrami, którzy zakończyli rywalizację z rekordem olimpijskim - 41,369. Na najniższym stopniu podium stanęli Francuzi (Florian Grengbo, Sebastien Vigier i Ryan Helal).

Rewelacyjne rezultaty notowały drużyny w wyścigu na dochodzenie. U kobiet w 1. rundzie rekord świata poprawiły Niemki, które 4 km przejechały w czasie 4:06,159. Zawodniczki zza zachodniej granicy awansowały rzecz jasna do finału, w którym ich rywalkami miały być Brytyjki (4:06,748). Do wyścigu o trzecie miejsce zakwalifikowały się Amerykanki (4:07,562) i Kanadyjki (4:09,249). W rywalizacji mężczyzn fantastyczny czas uzyskali Włosi i również ustanowili nowy rekord świata. Wynosi on 3:42.307. W kolejnym wyścigu jeszcze szybciej jechali Duńczycy, ale jeden z nich nie zauważył słabnącego Brytyjczyka, wpadając w niego i obaj upadli. Duńczycy dogonili jednak Brytyjczyków i wystąpią w finale, gdzie ich rywalami będą Włosi. O brąz pojadą Australijczycy i Nowozelandczycy.

W finale kobiet Niemki (Franziska Brausse, Lisa Brennauer, Lisa Klein oraz Mieke Kroeger) wyśrubowały jeszcze bardziej rekord świata - 4:04,242. Nie dały tym samym szans Brytyjkom i zostały mistrzyniami olimpijskimi. Zawodniczki z Wielkiej Brytanii (Katie Archibald, Laura Kenny, Josie Knight i Elinor Barker) nie obroniły tytułu mistrzyń olimpijskich, ale mają srebro. W wyścigu o brąz Amerykanki pojechały lepiej od Kanadyjek i to one stanęły na podium.