Lekkoatletyka - AMP: podsumowanie rywalizacji w Poznaniu
Tomasz Wozniak

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 23.05.2022, 10:35

W ostatni weekend w Poznaniu zostały rozegrane akademickie mistrzostwa Polski. Na starcie znalazło się kilka nazwisk, znanych z większych imprez lekkoatletycznych. Gwiazdami mistrzostw niewątpliwie były Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Natalia Kaczmarek.

Na wysokim poziomie został rozegrany bieg na 200 metrów pań. W ostatnim 16. biegu zaprezentowały się między innymi Natalia Kaczmarek i Martyna Kotwiła. Finalnie obie zawodniczki pogodziła Nikola Horowska, która przecięła linię mety z czasem 22.87. Gdybym nie zbyt silny wiatr (+2.9 m/s) ten wynik dałbym minimum na mistrzostwa Europy (23.05). Drugą pozycję zajęła Kaczmarek (23.14), a podium uzupełniła Kotwiła (23.65). Warto dodać, że Horowska jest 14. Polką, która zeszła poniżej 23 sekund na 200 metrów. Na tym samym dystansie, lecz wśród mężczyzn zaprezentował się złoty medalista z Tokio Kajetan Duszyński. Z czasem 21.40 zajął trzecią pozycję w swoim debiucie w tym sezonie.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie wróciła po kontuzji Małgorzata Hołub-Kowalik. Polka z wielkim zapasem wygrała rywalizację z czasem 52.19. Podium uzupełniły Dominika Baćmaga (53.12) oraz Adrianna Czapla (53.42 PB). Bardzo dobre otwarcie sezonu jednego z "Aniołków Matusińskiego" to bardzo dobry znak dla naszej sztafety 4x400 metrów przed zbliżającymi się mistrzostwami świata i Europy.

W sprintach płotkarskich wygrali faworyci. Wśród pań najlepsza okazała się Klaudia Wojtunik (13.26). Z dobrej strony zaprezentowała się również Monika Kiepura, która minimalnie ustąpiła swojej rywalce (13.31). U panów złoto wywalczył Jakub Szymański z czasem 13.65. Młody Polak powoli rozkręca się na tym dystansie.

Konkurencje rzutowe również stały na wysokim poziomie. W rzucie dyskiem kobiet najlepsza była Karolina Urban z wynikiem 58.90. Tym samym przesunęła się na 15. miejsce w polskich tabelach historycznych. Kolejnym osiągnięciem młodej zawodniczki było pokonanie aktualnie najlepszej polskiej dyskobolki Darii Zabawskiej. W rzucie młotem mężczyzn zwyciężył Marcin Wrotyński. Polak w najlepszej próbie uzyskał odległość 73.74 metra i przesunął się w tabeli wszechczasów na 15. lokatę.