EBL: 29. kolejka (relacja aktualizowana)
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 30.04.2023, 21:45

Przed nami już przedostatnia kolejka sezonu zasadniczego Energa Basket Ligi. Decydujący o pozostaniu w lidze może okazać się mecz Astorii Bydgoszcz z Twardymi Piernikami Toruń. To rywalizacja między dwiema ostatnimi drużynami w tabeli i ostatnia nadzieja dla torunian. Anwil Włocławek po zdobyciu tytułu z FIBA Europe Cup wróci do walki o fazę play-off z Zastalem Zielona Góra oraz Czarnymi Słupsk. Bardzo ważne w tej kolejce będą mecze: Stali z Legią, Zastalu ze Śląskiem oraz Trefla z Kingiem.

27 kwietnia (czwartek) 17:30 Rawlplug Sokół Łańcut - PGE Spójnia Stargard
28 kwietnia (piątek) 17:30 BM Stal Ostrów Wielkopolski - Legia Warszawa
28 kwietnia (piątek) 19:30 Polski Cukier Start Lublin - MKS Dąbrowa Górnicza
29 kwietnia (sobota) 15:30 Tauron GTK Gliwice - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk
29 kwietnia (sobota) 17:30 Enea BC Zastal Zielona Góra - WKS Śląsk Wrocław
30 kwietnia (niedziela) 15:30 Trefl Sopot - King Szczecin
30 kwietnia (niedziela) 17:30 Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Arriva Twarde Pierniki Toruń
30 kwietnia (niedziela) 19:30 Anwil Włocławek - Suzuki Arka Gdynia

30 kwietnia (niedziela) 19:30 Anwil Włocławek - Suzuki Arka Gdynia 110:86 (33:30, 23:11, 32:23, 22:22)

Anwil Włocławek awansował do fazy play-off. Kilka dni po zdobyciu FIBA Europe Cup pewnie wygrał na koniec 29. kolejki z Arką Gdynia. Więcej o tym meczu można przeczytać TUTAJ.

30 kwietnia (niedziela) 17:30 Astoria Bydgoszcz - Arriva Twarde Pierniki Toruń 90:100 (22:29, 23:28, 26:18, 19:25)

W Bydgoszczy rozegrano niezwykle ważny mecz w sprawie utrzymania. Twarde Pierniki sięgnęły po zwycięstwo i wyprzedziły Astorię w tabeli. Więcej o tym meczu pisaliśmy TUTAJ

30 kwietnia (niedziela) 15:30 Trefl Sopot - King Szczecin 86:91 (25:16, 15:19, 11:19, 24:21, 11:16)

Dogrywka była potrzebna do rozstrzygnięcia meczu w Sopocie. Trefl zaliczył czwartą porażkę z rzędu, a King Szczecin zapewnił sobie drugie miejsce w tabeli. Więcej TUTAJ.

29 kwietnia (sobota) 17:30 Enea BC Zastal Zielona Góra - WKS Śląsk Wrocław 67:85 (20:11, 11:25, 22:24, 14:25)

Śląsk Wrocław zostanie najlepszą drużyną sezonu zasadniczego w PLK. Pierwsze miejsce zapewnił sobie po wygranej w Zielonej Górze. Więcej o tym meczu pisaliśmy TUTAJ

29 kwietnia (sobota) 15:30 GTK Gliwice - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 84:64 (32:18, 10:21, 21:13, 21:12)

GTK Gliwice pozostanie w Energa Basket Lidze. Zespół z Gliwic wygrał u siebie z Czarnymi Słupsk i zapewnił sobie utrzymanie. Więcej można przeczytać TUTAJ

28 kwietnia (piątek), 17:30 Polski Cukier Start Lublin – MKS Dąbrowa Górnicza 91:89 (22:25, 18:23, 22:23, 29:18)

Przedostatnia runda dla lublinian okazała się szczęśliwa, mimo że wcale nie wyglądali na pretendendów do triumfu w pierwszej połowie meczu. U gości świetnie rozpoczął Blakes i o ile miejscowi starali się dorównać kroku rywalom przez pierwsze pięć minut, tak później było tak sobie. Na początku drugiej kwarty przyjezdni prowadzili 27:22, a kilka akcji później różnica punktowa wynosiła już dziesięć „oczek”.

Trzecia kwarta już była delikatnie lepsza w wykonaniu Lublina, bo wreszcie zaczęli częściej trafiać do kosza. Dogonili Dąbrowę Górniczą na 57:61, jednak później znowu nieszczęśliwie stracili kilka „oczek”. Dopiero w ostatniej części role się odwróciły, bo zawodnicy z południa Polski trafiali prawie wszystko. Zaczęli też bardziej koncentrować się na przechwytach i wyrównali stan meczu na cztery minuty przed końcem – remis 80:80 ukazał się po wolnych Smitha. Zaskoczeni rywale próbowali jeszcze ratować sytuację, jednak zemścił się na nich brak koncentracji do samego końca i to gospodarze zapewnili sobie wygraną dwoma punktami.

Lublin: Melvin 28, Dziemba 13, Smith 11, DeVoe 10, Griciunas 8, Młynarski 8, Cavars 5, Pelczar 5, Krasuski 3, Barnies

Dąbrowa Górnicza: Blakes II 32, Bluiett 17, Kucharek 11, Rajewicz 10, Radwański 9, Piechowicz 5, Mokros 5

28 kwietnia (piątek), 17:30 BM Stal Ostrów Wielkopolski – Legia Warszawa 90:87 (22:29, 26:13, 19:18, 23:27)

Warszawa niestraszna ostrowianom! Zawodnicy Stali, choć nie bez problemów, pokonali u siebie stołecznych przed ostatnią serią gier. O tym meczu bardziej szczegółowo pisaliśmy TUTAJ.

27 kwietnia (czwartek), 17:30 Rawlplug Sokół Łańcut - PGE Spójnia Stargard 79:83 (20:18, 18:21, 20:28, 21:16)

Kolejka rozpoczęła się od meczu w Łańcucie. Sokół walczył do końca, ale przegrał ze Spójnią Stargard. Więcej o tym meczu można znaleźć TUTAJ