Piłka nożna kobiet – ME U17: podsumowanie fazy grupowej
YouTube screenshot

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 20.05.2023, 22:15

Zakończyła się faza grupowa piłkarskich kobiecych mistrzostw Europy do lat 17. Reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce w grupie B i pożegnała się z turniejem. Do kolejnej fazy awans wywalczyły kadry Francji i Anglii. Grupę A wygrały srebrne medalistki sprzed roku, Hiszpanki, a tuż za ich plecami uplasowały się Szwajcarki. W decydującym meczu Szwajcaria pokonała reprezentację Niemiec, która broniła mistrzowskiego tytułu

Jak poradziły sobie Biało-Czerwone?

Na start zmagań podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet do lat 17, które w tym roku odbywały się w Estonii reprezentacji Polski przyszło zmierzyć się z kadrą Anglii. Pechowo ułożył się początek pierwszego meczu na młodzieżowym EURO dla Polek, gdyż już w czwartej minucie Michelle Agyemang pokonała Sandrę Urbańczyk po indywidualnej akcji. Osiemnaście minut później Biało-Czerwone przegrywały już różnicą dwóch goli po prostym błędzie Urbańczyk, która minęła się z piłką wrzuconą w pole karne. W 35. minucie podopiecznym selekcjonera Marcina Kasprowicza przyznano rzut karny po faulu w polu karnym na Weronice Araśniewicz. Dodatkowo czerwoną kartką ukarana została Maria Ward, ale „jedenastki” nie wykorzystała Magdalena Półrolniczak. Druga połowa nie przyniosła wielu emocji. Polki wprawdzie próbowały pokusić się o bramkę kontaktową, jednak Wyspiarki umiejętnie się broniły. Ostatecznie gola honorowego udało się zdobyć już w doliczonym czasie, a na listę strzelczyń wpisała się Wiktoria Kuprowska. Polki musiały uznać wyższość rywalek i w pierwszym meczu mistrzostw Europy do lat 17 nie dopisały do swojego dorobku punktów.

ME U-17 – 1. kolejka spotkań

Anglia – Polska 2:1 (2:0)

Bramki: 4’, 22’ Agyemang – 90’ Kuprowska

Anglia: Poor – Dennis (46’ Dennis), Reid, Shaw, Ward – Potter (90’ Derring), Brown, Harbert - Bose, Baker (90’ Fischer), Agyemang (64’ Round)

Polska: Urbańczyk – Piekarska (46’ Witkowska), Kiełczewska, Cyraniak – Sikora, Araśniewicz, Półrolniczak (46’ Witek), Szymczak, Guzik (69’ Kuprowska) – Grzywińska (75’ Wyrwas), Jagodzińska (46’ Gutowska)

W drugiej kolejce turnieju mistrzostw Europy nasze reprezentantki zmierzyły się z faworyzowaną kadrą Francji. W pierwszym meczu młodzieżowego EURO Francuzki pewnie pokonały Szwecję, wbijając rywalkom trzy gole. Środowy mecz od samego początku stał pod znakiem dominacji reprezentacji Trójkolorowych. Zawodniczki z Francji mocno naciskały i od pierwszych minut testowały czujność Julii Woźniak między słupkami polskiej bramki. Polki były skoncentrowane i nie pozwalały sobie na błędy indywidualne, które w dużej mierze wpłynęły na przebieg oraz końcowy rezultat wspomnianego pojedynku z Angielkami. Podopieczne selekcjonera Marcina Kasprowicza ofiarnie się broniły, swoich szans do zdobycia bramki upatrując w długich podaniach posyłanych za linię obrony rywalek. W 37. minucie nasze rywalki znalazły drogę do siatki, a na listę strzelczyń wpisała się Liana Joseph. W drugiej odsłonie niewiele się działo, choć Polki podjęły ambitne próby doprowadzenia do wyrównania. Francuzki dobrze pracowały w defensywie, a do swojego dorobku bramkowego dołożyły jeszcze dwa trafienia. Najpierw w 70. minucie gola na swoim koncie zapisała wprowadzona chwilę wcześniej na murawę Naolia Traore, a kwadrans później Maeline Mendy z dużym spokojem minęła trzy defensorki naszej kadry, wpadła w pole karne i pokonała Woźniak. Porażka sprawiła, że Biało-Czerwone straciły szansę na awans do półfinału. Zarówno Francuzki, jak i Angielki miały na swoim koncie po sześć oczek.

ME U-17 – 2. kolejka spotkań

Polska – Francja 0:3 (0:1)

Bramki: 37’ Joseph, 70’ Traore, 84’ Maeline Mendy

Polska: Woźniak – Szkwarek, Kiełczewska, Cyraniak (68’ Sikora) – Dubiel (68’ Witek), Półrolniczak (87’ Witkowska), Araśniewicz, Lewicka, Guzik (68’ Kuprowska) – Gutowska (46’ Wyrwas), Grzywińska

Francja: Fernandes – Decroix (46’ Job), Sangare, Delaby, Mulot (59’ Khaled) – Melinda Mendy, Maeline Mendy, Bilombi (46’ Swierot), Effa – Rambaud (59’ Traore), Joseph

Ostatnie spotkanie fazy grupowej mistrzostw Europy było dla naszych reprezentantek okazją na dobre pożegnanie z turniejem. Polki zaprezentowały się ze świetnej strony, prezentując ofensywny futbol i ostatecznie rozbiły Szwecję 6:0. Hattrick na swoim koncie zapisała Zuzanna Grzywińska, a po jednym trafieniu dołożyły Roksana Jagodzińska, Zuzanna Witek i Iga Witkowska. Rezultat pojedynku po upływie kwadransa otworzyła Grzywińska, wykorzystując sytuacją sam na sam z golkiperką Szwedek, Julie Cavander. Na dwie minuty przed końcem podstawowego czasu gry pierwszej odsłony prowadzenie Polek podwoiła Roksana Jagodzińska, finalizując zagranie wzdłuż bramki od Inez Sikory. Po zmianie stron Biało-Czerwone niezmiennie prezentowały zespołowość i determinację, a taka postawa przyniosła kolejne bramki. Trzy minuty po przerwie na 3:0 gola zdobyła Zuzanna Witek, a asystowała jej Weronika Araśniewicz. Czwarty cios Polki wyprowadziły niedługo później, a dublet ustrzeliła Grzywińska, potem do siatki Szwedek drogę znalazło uderzenie z dystansu Igi Witkowskiej, a kropkę nad „i” na kwadrans przed zakończeniem starcia postawiła Grzywińska. Reprezentantki Polski w dobrym stylu pożegnały się z turniejem, pokonując kadrę Szwecji. Podopieczne selekcjonera Kasprowicza zajęły trzecie miejsce w grupie, ustępując reprezentacjom Anglii i Francji.

ME U-17 – 3. kolejka spotkań

Polska – Szwecja 6:0 (2:0)

Bramki: 19’ Grzywińska, 43’ Jagodzińska, 48’ Witek, 56’ Grzywińska, 68’ Witkowska, 74’ Grzywińska

Polska: Woźniak – Cyraniak, Kiełczewska, Witkowska – Guzik (87’ Kuprowska), Araśniewicz, Szymczak, Witek (87’ Półrolniczak), Sikora (72’ Lewicka) – Grzywińska, Jagodzińska (77’ Gutowska)

Szwecja: Cavander – Holmberg. Wangerheim (60’ Jensen), Andersson, Stojanovska (46’ Svensson) – Bjonberg (46’ Andersson), Ihrfelt (70’ Hultback), Larsson, Fredgren – Sjoblom (46’ Schroder), Rolfsson

Kto w fazie grupowej poradził sobie najlepiej?

Grupa A (Hiszpania, Szwajcaria, Niemcy, Estonia)

Broniące tytułu mistrzowskiego Niemki rywalizację na mistrzostwach Europy rozpoczęły od porażki 0:2 z Hiszpanią. Obie bramki w tym spotkaniu dla aktualnych wicemistrzyń Starego Kontynentu zdobyła występująca na co dzień w barwach katalońskiej Barcelony, Vicky Lopez. Trzy dni później kadra Niemiec zmierzyła się z gospodyniami turnieju. Estonki nie miały żadnych argumentów w starciu z utytułowanymi piłkarkami zza naszej zachodniej granicy. Reprezentacja Niemiec wygrała pewnie 5:0, a komplet punktów w drugiej serii gier zdobyły też Hiszpanki, które uporały się z kadrą Szwajcarii. Piłkarki z Półwyspu Iberyjskiego miały na koncie sześć oczek, Niemki znalazły się zatem w niełatwym położeniu, by awansować do półfinału podopieczne trener Sabine Loderer nie mogły przegrać ze Szwajcarkami. Decydująca kolejka przyniosła trzecią wygraną Hiszpanek, które fazę grupową zakończyły bez straty gola. Z turniejem pożegnały się gospodynie, Estonki w trzech meczach nie zdobyły ani jednego trafienia, a piłkę z siatki musiały wyciągać piętnastokrotnie. W najważniejszym spotkaniu Niemki nie udźwignęły presji i odniosły porażkę w rywalizacji z kadrą Szwajcarii. To Helwetki zagrają w półfinale młodzieżowego EURO, a reprezentacja Niemiec wraca do domu bez szans na obronę wywalczonego rok wcześniej tytułu.

Grupa B (Francja, Anglia, Polska, Szwecja)

W grupie B oprócz reprezentacji Polski znalazły się kadry Francji, Anglii oraz Szwecji. Francuzki to brązowe medalistki minionych mistrzostw Europy i razem z Angielkami były stawiane w roli faworytek do awansu do fazy pucharowej. Obie reprezentacje z oczekiwań się wywiązały, Anglia turniej rozpoczęła od wygranej z Polkami, następnie Wyspiarki pokonały Szwecję, a w meczu wieńczącym fazę grupową zremisowały z Francuzkami. Piłkarki kadry Trójkolorowych na start młodzieżowego EURO wbiły trzy gole Szwedkom, a później taką samą ilość trafień zdobyły przeciwko Biało-Czerwonym. O ostatecznej pozycji w tabeli zadecydował bilans bramkowy, korzystniejszym mogły pochwalić się zawodniczki z Francji i to brązowe medalistki mistrzostw Europy o finał zagrają z drugim zespołem grupy A, czyli Szwajcarią. Anglia o przepustkę do wielkiego finału zmierzy się z Hiszpanią.

Oba spotkania półfinałowe rozegrane zostaną we wtorek, 23 maja 2023 roku.