Piłka nożna kobiet – ME U17: masa emocji w finale, Francuzki z historycznym złotem
YouTube screenshot

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 26.05.2023, 20:25

Reprezentacja Francji pokonała w finale mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet do lat 17 kadrę Hiszpanii 3:2. Wszystkie bramki padły w drugiej połowie starcia, Trójkolorowe prowadziły już różnicą trzech trafień, ale końcówka spotkania była nerwowa. Hiszpanki walczyły do samego końca, ostatecznie musiały zadowolić się srebrnymi medalami. Dla Francuzek to pierwszy w historii tytuł mistrzyń Europy w kategorii do lat 17.

W finale mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet do lat 17 spotkały się kadry Hiszpanii i Francji. Hiszpanki to czterokrotne triumfatorki tego turnieju i aktualne wicemistrzynie Starego Kontynentu. Francuzki trzy razy zgarniały srebrne krążki młodzieżowego EURO, natomiast roku temu reprezentacja Trójkolorowych sięgnęła po brąz. W półfinałowych starciach Francja rozbiła kadrę Szwajcarii 10:2, a Hiszpania pokonała Anglię 3:1. W fazie grupowej ekipa prowadzona przez selekcjonera Kenio Gonzalo nie straciła żadnej bramki, prezentując bardzo ofensywne nastawienie. Tak odważna postawa towarzyszyła Hiszpankom już od pierwszych minut pojedynku na The Lilleküla Stadium w Tallinnie. Kadra Hiszpanii jak to ma w zwyczaju długo utrzymywała się przy piłce, dominując posiadanie i szukając swoich okazji do zaskoczenia golkiperki rywalek. Zaangażowanie w działania ofensywne nie przynosiło jednak pożądanych efektów, a same dogodne okazje strzeleckie można było policzyć na palcach jednej ręki. Francuzki nie były w stanie poważnie zagrozić przeciwniczkom, dodatkowo notowały sporo strat w środku pola, co ograniczało możliwości budowania ataku pozycyjnego. W 32. minucie Hiszpanki dobrze wymieniły futbolówkę na małej przestrzeni, a podaniem prostopadłym obsłużona została Vicky Lopez, snajperka zespołu wpadła w pole karne i została zablokowana w ostatniej chwili przez ofiarnie interweniującą defensorkę reprezentacji Francji. Do przerwy rezultat nie uległ już zmianie.

Po zmianie stron obraz gry niewiele różnił się od tego, co kibice obejrzeli w pierwszej odsłonie. To kadra Hiszpanii mocno naciskała, choć odpowiedzi na ofensywne poczynania podopiecznych trenera Gonzalo wysuwały też Francuzki. Reprezentacja Trójkolorowych wprawdzie próbowała poważniej zagrozić hiszpańskiej bramce, jednakże lepiej na murawie prezentowały się zawodniczki grające tego dnia w czerwonych trykotach. W 64. minucie Hiszpanki zanotowały bardzo kosztowną stratę w okolicach linii środkowej boiska, nieporozumienie między dwiema defensorkami hiszpańskiej kadry narodowej przerodziło się w dogodną szansę dla Francji. Liana Joseph otrzymała podanie prostopadłe, nie dała się dogonić żadnej z rywalek i pewnie uderzyła obok bezradnej Alazne Estensoro. Od tego momentu na stadionie w stolicy Estonii rozpoczął się festiwal bramek w wykonaniu obu ekip. Niespełna dziesięć później Joseph po raz drugi ukarała Hiszpanki za błędy w formacji obronnej. W tym przypadku zbyt wysoko ustawiona była cała linia obrony Hiszpanii, futbolówka rzucona za plecy obrończyń dotarła do napastniczki Trójkolorowych, a ta ponownie pewnie wykorzystała okazję. Trzy minuty później Francuzki trafiły do siatki po raz trzeci i wydawało się, że nic złego w tym finałowym spotkaniu stać się im nie może. W 79. minucie Vicky Lopez wzięła sprawy w swoje ręce, kapitan Hiszpanii najpierw popisała się efektownym dryblingiem, zwiodła dwie rywalki i uderzyła z okolic linii szesnastego metra boiska, a niespełna minutę później po raz drugi pokonała Alysse Fernandes, zdobywając gola kontaktowego. Francuzki położyły już jedną rękę na trofeum, ale rywalki wykazały się ogromną determinacją. Od czwartej minuty doliczonego czasu gry reprezentacja Hiszpanii zmuszona była radzić sobie w „dziesiątkę”, po czerwonej kartce, którą obejrzała Aicha Camara.

Hiszpania – Francja 2:3 (0:0)

Bramki: 79’ Lopez, 80’ Lopez - 64’, 74’ Joseph, 78’ Mendy

Hiszpania: Estensoro – Gonzalez (76’ Marisa), Martinez, Camara, Bejarano – Libran, Arques, Alguacil – Lopez, Redondo, Comendador (46’ Segura)

Francja: Fernandes – Delcroix, Sangare, Autin, Job – Effa (73’ Rambaud), Maeline Mendy, Melina Mendy (82’ Bilombi), Joseph (90’ Swierot), Traore, Ben Khaled

Zółte kartki: 55’ Arques, 67’ Joseph, 75’ Delcroix

Czerwone kartki: 90+4’ Camara

Sędziowała: Minka Vekkeli (FIN)