Liga Narodów: trudna przeprawa Włoszek, inauguracyjny triumf Biało-Czerwonych
Daria Jańczyk

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 30.05.2023, 23:45

Pierwszy dzień rywalizacji w Lidze Narodów siatkarek 2023 przeszedł do historii. Komplet punktów na swoim koncie zapisały reprezentantki Niemiec, które wygrały z Holenderkami 3:1 oraz Japonki, które okazały się lepsze od reprezentacji Dominikany (3:1). Po niezwykle zaciętym starciu Włoszki pokonały Tajki 3:2. Triumf zanotowały także Biało-Czerwone. Podopieczne Stefano Lavariniego zwyciężyły po tie-breaku z Kanadyjkami.

Pierwszym pojedynkiem Ligi Narodów 2023 było starcie w Nagoi pomiędzy Niemkami a Holenderkami. Podopieczne Vitala Heynena zaprezentowały solidną grę i wygrały to spotkanie 3:1. Najskuteczniejszą zawodniczką w tym spotkaniu była Hanna Orthmann. Przyjmująca zapisała na swoim koncie 24 punkty. W drugim meczu japońskiego turnieju gospodynie mierzyły się z reprezentacją Dominikany. Reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni nie najlepiej rozpoczęły ten pojedynek. Zawodniczki z Karaibów szybko przejęły inicjatywę i prowadziły w pierwszym secie już 8:2. Natomiast wyżej notowane Japonki odrobiły straty i po wyrównanej końcówce zwyciężyły 25:23. W kolejnych setach ekipa prowadzona przez Marcosa Kwieka walczyła, lecz potrafiła wygrać tylko jedną partię. Ostatecznie podopieczne Masayoshiego Manabe triumfowały 3:1 i udanie zainaugurowały sezon reprezentacyjny.

Bardzo zacięte spotkanie rozegrały Włoszki. Triumfatorki poprzedniej edycji Ligi Narodów po niezwykle emocjonującym spotkaniu wygrały z reprezentacją Tajlandii 3:2. Tajska drużyna była o krok od wygranej. W czwartej partii podopieczne Danai Sriwatcharamethakul prowadziły już 24:22, miały sześć piłek meczowych, lecz nie potrafiły wykorzystać szansy na zakończenie meczu. Włoszki wróciły do gry i triumfowały w tym secie 30:28. W decydującej partii ekipa prowadzona przez Davide Mazzantiego wygrała 15:11, rozpoczynając rywalizację w tegorocznej Lidze Narodów od zwycięstwa 3:2. Również pięciu setów było potrzeba do rozstrzygnięcia pojedynku Polek z Kanadyjkami. Nasze reprezentantki okazały się lepsze od drużyny z Kraju Klonowego Liścia, triumfując 3:2. Relacja z tego spotkania jest dostępna TUTAJ.