EBL: historyczny tytuł dla Kinga Szczecin!
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 15.06.2023, 22:08

King Szczecin mistrzem Polski Energa Basket Ligi w sezonie 2022/23. W szóstym meczu finału szczecinianie wygrali 92:72 ze Śląskiem Wrocław i w całej serii triumfowali 4:2.

Dzisiaj koszykarze Kinga Szczecina po raz trzeci stanęli przed szansą zdobycia mistrzostwa Polski. W serii prowadzili już 3:0, ale Śląsk wygrał dwa ostatnie mecze i dalej walczy o obronę tytułu. Jeszcze nigdy w historii drużyna przegrywająca 0:3 nie zmniejszyła strat do 2:3, nie mówiąc o triumfie w całym finale. Aby napisać wspaniałą historię wrocławianie musieli w czwartkowy wieczór wygrać w Szczecinie.

Na początku meczu Śląsk nie mógł trafić do kosza, gdyż na pierwsze punkty czekał dwie minuty. To King jako pierwszy zdobył przewagę - 17:10. Goście potrzebowali kilku minut na odrobienie wszystkich strat. W piątej minucie drugiej kwarty był już remis 25:25. Wyrównana gra toczyła się jedynie do dwóch minut przed przerwą do wyniku 36:35 dla szczecinian. Dzięki trafieniom za trzy punkty King zanotował serię 11:0 i po dwudziestu minutach wygrywał 47:35. Dzięki temu bardzo zbliżył się do mistrzostwa.

Tuż po przerwie gospodarze jeszcze powiększyli swój zapas. Po rzucie za trzy punkty Zaca Cuthbertsona w połowie trzeciej kwarty prowadzili 65:46. Śląsk zmniejszył nieco straty, gdyż w końcu zaczął trafiać zza łuku, czego nie robił we wcześniejszej fazie meczu. Ostatnią odsłonę King rozpoczął z przewagą dwunastu punktów, czyli taką samą jak po pierwszej połowie.

Na cztery minuty przed końcem zespół ze Szczecina po raz pierwszy wypracował 20 punktów przewagi. Ostatecznie drużyna Arkadiusza Miłoszewskiego zwyciężyła 92:72 i triumfowała w finałowej serii 4:2. Tym samym King wywalczył historyczny tytuł mistrza Polski. King do zwycięstwa w tym meczu poprowadził Bryce Brown, który zdobył aż 24 punkty.

King Szczecin - WKS Śląsk Wrocław 92:72 (21:17, 26:18, 22:22, 23:15)

King: Brown 24, Cuthbertson 21, Mazurczak 12, Hamilton 11, Fayne 7, Meier 7, Matczak 4, Kostrzewski 4, Borowski 2, Żmudzki 0, Rosiński, Szymański

Śląsk: Nizioł 19, Mitchell 13, Martin 12, Parakhouski 11, Dziewa 9, Ramljak 4, Karolak 3, Gołębiowski 1, Pusica 0, Wiśniewski 0, Tomczak, Mindowicz.