Podsumowanie lig: znamy kolejnych mistrzów, skandal w Grecji
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 19.06.2023, 11:00

Zbliża się koniec sezonu w europejskiej koszykówce. W tym tygodniu poznaliśmy kolejnych mistrzów krajowych. Wśród nich jest Olympiakos Pireus, ale jego rywalizacja z Panathinaikosem nie zakończyła się w taki sposób, jak powinna.

Liga hiszpańska

W lidze ACB nie poznaliśmy finalistów, ale Barcelona jest już blisko zdobycia mistrzostwa. Na koniec 1/2 finału Barca wygrała z Unicają, a Real Madryt z Joventutem Badalona. Faworyci awansowali do finału po wygraniu 3:1 w swoich seriach. W piątek rozegrało się El Clasico o mistrzostwo. Pierwsze spotkanie było niezwykle ofensywne, a w końcówce szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechyliła Barcelona. Gospodarze w ostatniej kwarcie rzucili aż 34 punkty, a w całym meczu triumfowali 97:88. W drugim starciu sytuacja na parkiecie często się zmieniała, a decydujące okazały się rzuty wolne. Zespół z Katalonii wygrał 86:85 i objął prowadzenie 2:0 w serii. Już we wtorek w Madrycie może wywalczyć tytuł. Nikola Mirotić zdobył 25 punktów, ale ostatnio dużo mówi się o jego odejściu z klubu.

Liga grecka

Mistrzostwo wywalczył Olympiakos. Po dwóch meczach był remis 1:1, ale potem dominował zespół z Pireusu. Najpierw u siebie triumfował 75:52. W starciu numer cztery w Atenach pod koniec trzeciej kwarty przy stanie 63:35 doszło do incydentu. Kibice Panathinaikosu rzucili racę w stronę ławki drużyny rywali, którzy opuścili boisko. Mecz został przerwany, a później zakończony. I to w taki nietypowy sposób seria finałowa została zakończona wygraną Olympiakosu. Mateusz Ponitka w pierwszym meczu zdobył sześć punktów, a w drugim nie zagrał.

Liga francuska

AS Monako po raz pierwszy w historii zdobyło mistrzostwo kraju. Zespół z księstwa potrzebował jedynie trzech meczów do wygrania finałowej serii z Boulogne-Levallois. Monako miało tylko fragmentami małe problemy, kiedy musiało gonić wynik. Drużynie z przedmieść Paryża nie pomógł nawet Victor Wembanyama, który za kilka dni pewnie zostanie wybrany numerem 1 w drafcie NBA. Trzecie spotkanie AS Monako wygrało 92:85, a rywalizacja odbyła się na korcie Philippe Chartier, gdzie niedawno zakończył się turniej French Open.

Liga niemiecka

Wspaniałą historię napisał ratiopharm Ulm. Najpierw w fazie play-off wyeliminował Albę Berlin i Bayern Monachium. W finale zwyciężył z numerem jeden sezonu zasadniczego oraz triumfatorem Ligi Mistrzów, Telekomem Basket Bonn. W poprzednim podsumowaniu pisaliśmy o remisie 1:1, ale później zespół z Ulm wygrał 112:84 oraz 74:70. W czwartym meczu sytuacja była niezwykle dynamiczna, ale gospodarze okazali się lepsi w czwartej kwarcie - 23:11.

Liga turecka

Po tytuł sięgnęło Anadolu Efez. Ergin Ataman na pożegnanie z zespołem ze Stambułu wygrał finałową serię 3:0 z Pinarem Karsiyaką. Anadolu tylko momentami miało problemy, ale trzykrotnie zwyciężyło dość pewnie - 82:78, 85:68 i 83:74.

Liga włoska

Rozgrywki nie zakończyły się jeszcze we Włoszech. Po dwóch meczach w Mediolanie Armani prowadziło 2:0, ale Virtus Segafredo Bolonia odpowiedział dwoma triumfami przed własną publicznością. Wiele emocji było szczególnie w starciu numer cztery, kiedy gospodarze w końcówce stracili dużą przewagę. Jednak zwyciężyli 93:89 po dwóch dogrywkach. Zmagania toczą się do czterech zwycięstw, więc obydwie drużyny znajdują się w połowie drogi.