Liga Narodów: Brazylijczycy lepsi od Francuzów, wywalczony triumf Serbów
Daria Jańczyk

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 26.06.2023, 15:24

Na zakończenie drugiego tygodnia rywalizacji w Lidze Narodów siatkarzy nie zabrakło emocji. W hitowych starciach niedzieli reprezentanci Polski wygrali z Włochami 3:1, a Brazylijczycy także w czterech setach pokonali Francuzów. Zwycięstwa po tie-breakach odniosły reprezentacje Serbii oraz Kuby.

Pierwszym akcentem niedzielnej rywalizacji podczas turnieju w Rotterdamie było starcie finalistów ostatnich mistrzostw świata. Biało-Czerwoni mierzyli się w nim z reprezentacją Włoch. Podopieczni Nikoli Grbicia zrehabilitowali się za nieudany mecz z Amerykanami i pokonali "Azzurrich" 3:1. Relacja z tego meczu jest dostępna TUTAJ. Po Polakach i Włochach na parkiet wybiegli gospodarze, którzy mierzyli się z Serbami. Po trzech setach rywalizacji na tablicy wyników widniał rezultat 2:1 dla Holendrów, którzy byli o krok od zdobycia kompletu punktów. W czwartej partii ekipa prowadzona przez Roberto Piazzę miała dwie piłki meczowe, jednak nie potrafiła ich wykorzystać. Serbowie zachowali więcej zimnej krwi w tej odsłonie i po zaciętej końcówce triumfowali 35:33. O losach meczu zadecydował tie-break. W kluczowym momencie tego seta bałkańska drużyna zbudowała solidną przewagę i wygrała piątą partię 15:9, a całe starcie 3:2, notując czwarte zwycięstwo w obecnej edycji Ligi Narodów.

Równie emocjonujący był mecz w Orleans pomiędzy Bułgarami a Kubańczykami. Europejska drużyna wygrała pierwszą partię 25:23, jednak ekipa prowadzona przez Nicolasa Vivesa odpowiedziała bardzo solidną grą, triumfując w kolejnych setach do 19 i do 20. Bułgarzy nie zamierzali składać broni i zwyciężyli czwartą partię 25:16, doprowadzając do tie-breaka. W nim podopieczni Plamena Konstantinowa prowadzili już 14:11, jednak reprezentanci Kuby wrócili do gry. Karaibska drużyna obroniła pięć piłek meczowych i wygrała decydującą odsłonę 18:16. Najskuteczniejszym zawodnikiem kubańskiego zespołu był Jesus Herrera. Atakujący zapisał na swoim koncie 27 punktów. Znakomicie zapowiadało się drugie niedzielne spotkanie francuskiego turnieju, w którym gospodarze rywalizowali z Brazylijczykami. "Trójkolorowi", którzy w trwającej edycji Ligi Narodów nie prezentują zbyt wysokiej formy, nie przełamali się w starciu z mistrzami olimpijskimi z 2016 roku. Podopieczni Andrei Gianiego wygrali tylko jednego seta i ulegli drużynie z Ameryki Południowej 1:3, ponosząc piątą porażkę w Lidze Narodów 2023. Z kolei Brazylijczycy dzięki tej wygranej awansowali na trzecie miejsce w ogólnej tabeli zawodów. Obecnie przed "Canarihnos" znajdują się tylko niepokonani dotąd Japończycy oraz reprezentanci Stanów Zjednoczonych.