Tour de France Femmes: Katarzyna Niewiadoma na podium Wielkiej Pętli!
Hoebele/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 30.07.2023, 17:35

Za nami ostatni etap tegorocznej edycji Tour de France Femmes. Na wieńczącej rywalizację jeździe indywidualnej na czas Katarzyna Niewiadoma zajęła dziewiąte miejsce. Natomiast cały wyścig zakończyła trzeciej pozycji!

Na zakończenie rywalizacji odbyła się nieco blisko 23-kilometrowa jazda indywidualna na czas w Pau. Profil trasy był głównie płaski. W połowie etapu zawodniczki musiały pokonać podjazd pod Bosdarros (1,4 km; 7,4%). Dodatkowo meta znajdowała się na lekkim wzniesieniu.

Pierwszą kolarką, której udało się złamać granicę 30 minut była Grace Brown (FDJ - SUEZ). Australijka osiągnęła czas 29:55 i w tamtym momencie o ponad 40 sekund była lepsza od Vittorii Guazzini (FDJ - SUEZ). Jednak Brown za długo nie nacieszyła się prowadzeniem. Niedługo później o 40 sekund pokonała ją Marlen Reusser (Team SD Worx). Szwajcarka świetnie pojechała i po przejechaniu wszystkich zawodniczek miała najlepszy czas. Najbliżej niej była Demi Vollering (Team SD Worx), która traciła do Reusser 12 sekund i pewnie zmierzała po zwycięstwo w całym wyścigu. Natomiast bardzo dobrze jechała Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing). Polka na pomiarze czasu był szósta z nieco ponad pół minutą straty Reusser, lecz najważniejsze dla niej były jadące wcześniej bezpośrednie rywalki w kwestii podium wyścigu, czyli Lotte Kopecky (Team SD Worx) oraz Annemiek van Vleuten (Movistar). W połowie etapu Kopecky miała sekundę zapasu nad Niewiadomą, a van Vleuten traciła pół minuty, co dawało Niewiadomej pewne drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Ostatecznie ósmy etap padł łupem Marlen Reusser. Druga ze stratą dziesięciu sekund była Demi Vollering, która wygrała cały wyścig. Za to Katarzyna Niewiadoma miała od Reusser gorszy czas o 1:23 i zajęła dziewiąte miejsce. Jednak nie wystarczyło to do obronienia drugiego miejsca. Bardzo dobrze drugą część trasy pojechała Lotte Kopecky, która w klasyfikacji generalnej wyprzedziła Polkę o setne części sekundy. Niewiadoma natomiast wyścig kończy także z koszulką dla zwyciężczyni klasyfikacji górskiej.

Marta Lach (CERATIZIT-WNT Pro Cycling) wyścig zakończyła na 51. pozycji, a Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon//SRAM Racing) na 54.