Kajakarstwo górskie - MŚ: bez medalu w crossie

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 24.09.2023, 21:20

Na zakończenie mistrzostw świata w kajakarstwie górskim przeprowadzono rywalizację w nowych konkurencjach olimpijskich, zwanych albo crossem albo kajakarstwem ekstremalnym. Polacy sukcesów nie odnieśli.

W tej odmianie slalomu rywalizacja zaczyna się od przejazdów rozstawnych, wykonywanych pojedynczo, na podstawie których tworzona jest drabinka "pucharowa" od ćwierćfinałów do finału. W każdym wyścigu płynie czwórka kajakarzy bądź kajakarek, do dalszej fazy przechodzą najlepsi na mecie, po uwzględnieniu oczywiście karnych punktów za potrącone lub ominięte bramki.

Wśród pań wystartowały dwie Polki. Klaudia Zwolińska zajęła w eliminacjach 27. miejsce i zakwalifikowała się do rundy pucharowej. Aleksandra Stach była 39. i odpadłą z rywalizacji. To samo spotkało Jessicę Fox, mistrzynię świata w "normalnej" odmianie slalomu, co było największą niespodzianką dnia. Zwolińska przeszła 1. rundę, ale odpadła już na etapie ćwierćfinału, zajmując w swoim biegu 4. miejsce. Tytuł mistrzowski wywalczyła w wielkim finale przedstawicielka gospodarzy, Kimberley Woods, która wyprzedziła Francuzkę Camille Prigent i Słowenkę Evę Tercelj.

Wielki sukces wśró mężczyzn odniósł Joseph Clarke, który do złota w klasycznym slalomie, dorzucił dziś tytuł w crossie. Brytyjczycy generalnie zdominowali mistrzostwa, gromadząc aż pięć złotych medali. Srebro wywalczył broniący tytułu mistrza świata Francuz Boris Neveu, a brąz Szwajcar Martin Dougoud. Z Polaków w eliminacjach najlepiej spisał się Tadeusz Kuchno, który był 20. Michał Pasiut był 25., a Dariusz Popiela 40. Tylko tego pierwszego zobaczyliśmy więc w rundzie pucharowej. Polak, podobnie jak Zwolińska, szczęśliwie przebrnął 1. rundę, ale w biegu ćwierćfinałowym zajął czwarte miejsce i odpadł z dalszej rywalizacji.

Polacy mistrzostwa kończą z brązowym medalem Klaudii Zwolińskiej w K1 oraz trzema olimpijskimi kwalifikacjami - prócz naszej kajakarki wywalczyli je Grzegorz Hedwig w C1 oraz Mateusz Polaczyk w K1. Kwalifikacje nie są imienne, o tym, kto z Polaków wystartuje w Paryżu, zadecydują wewnętrzne kwalifikacje. Ci, którzy pojadą do stolic Francji, będą moli wystartować w konkurencjach crossowych, nawet jeśli nie uda się Polsce wywalczyć osobnej kwalifikacji. A zatem za rok czeka nas sporo olimpijskich slalomowych emocji. Program tej konkurencji znajdziecie TUTAJ.

KX1 kobiet
1. Kimberley Woods (Wielka Brytania)
2. Camille Prigent (Francja)
3. Eva Tercelj (Słowenia)
---
Klaudia Zwolińska odpadła w ćwierćfinale; Aleksandra Stach odpadła w eliminacjach