Snooker - English Open: kapitalny powrót Trumpa!

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 07.10.2023, 23:30

Judd Trump i Zhang Anda zagrają w niedzielnym finale English Open. Anglik zaliczył kapitalny comeback w spotkaniu z Johnem Higginsem, podczas gdy Chińczyk ograł swojego rodaka Liu Hongyu 6:2.

Reszta Świata na górze drabinki, Chiny na dole. Tak w skrócie można było określić sytuację przed ostatnimi rozstrzygnięciami turnieju English Open. W sobotę rywalizacja przy stole w Brentwood zaczęła się od hitowego starcia Johna Higginsa z Juddem Trumpem. Było jasne, że ten snookerzysta, który z tej pary awansuje do pojedynku finałowego, będzie jego faworytem. Początkowo, wszystko wskazywało na Szkota. Higgins spotkanie zaczął od brejka 124, a na przerwie, po jeszcze wyższym brejku 137 prowadził 3:1. Piąta partia to kolejna wygrana przez starszego zawodnika i dopiero w kolejnym frejmie Trump wbił pierwszego notowanego brejka meczu – 59. Higgins odpowiedział podejściem 77 punktów. Na tablicy wyników było 5:2 i nic nie wskazywało na powrót Anglika do meczu. Był on jednak wręcz imponujący. Poza 46 punktami w partii 8 „The Ace” nie oddał już ani punktu. Wbijał kolejno notowane podejścia – 50, 88, 111 i 68. Wrócił i wygrał mecz 6:5 dokonując rzeczy znakomitej.

Judd Trump – John Higgins 6:5 (8-129 (124), 65-47, 31-77 (53), 0-137 (137), 28-61, 68-47 (58), 0-121 (77), 75-46 (50), 88-0 (88), 111-0 (111), 76-0 (68)

W drugim meczu tak imponującego powrotu już nie było. Zhang Anda z Liu Hongyu grał pod pełną kontrolą wydarzeń na stole właściwie od początku spotkania, które może porywające nie było, ale Anda pokazał bardzo dobrą grę. W pierwszym frejmie wbił brejka 59, drugą partię wyszarpał mimo podejścia 54 rywala, a przed przerwą wygrał jeszcze dwie partie i na przerwę schodził bez straconego frejma. Hongyu obudził się, wygrywając na 1:4, ale podejście 52-punktowe Andy doprowadziło do wyniku 5:1. Hongyu odroczył egzekucję 68-punktowym brejkiem. Ósmy frejm okazał się jednak ostatnim. Anda wygrał 77:6 i awansował do pierwszego w swojej karierze finału turnieju rankingowego.

Zhang Anda – Liu Hongyu 6:2 (67-52 (59), 67-54 (54 LH), 68-29, 64-54, 23-76, 66-6 (52), 0-80 (68), 77-6)