Gimnastyka artystyczna: Griskenas i meksykańska zbiorówka z biletami do Paryża

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 04.11.2023, 12:55

Podczs igrzysk panamerykańskich przyznano kontynentalne kwalifikacje olimpijskie do Paryża w gimnastyce artystycznej. Imienną przepustkę do stolicy Francji wywalczyła Amerykanka Evita Griskenas, w przyszłorocznych igrzyskach wystąpi także meksykańska zbiorówka.

Igrzyska Panamerykańskie w chilijskim Santiago zapoczątkowały serię kontynentalnych turniejów mistrzowskich, podczas których gimnastyczki artystyczne mogą wywalczyć ostatnie kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Na każdym kontynencie do uzyskania jest jedna imienna kwalifikacja indywidualna oraz jedna w zmaganiach zbiorowych. Przepustki do Paryża trafią do najwyżej sklasyfikowanych gimnastyczek i zbiorówek, które wciąż pozostają bez kwalifikacji do turnieju olimpijskiego.

W kwalifikacjach wieloboju indywidualnego wystąpiło 18 zawodniczek. Wyraźne zwycięstwo przypadło faworytce zmagań – Barbarze Domingos. Brazylijka, która w tym sezonie zdobyła pierwszy w historii swojego kraju medal w zawodach Pucharu Świata (brąz w finale ze wstążką w Sofii – przyp.red.) triumfowała z wynikiem 129.550. Drugie miejsce zajęła Amerykanka Evita Griskenas (127.400), a na najniższym stopniu podium zmagania ukończyła druga z reprezentantek Brazylii Maria Eduarda Alexandre (127.250). W walce o medale do końca liczyła się także Meksykanka Marina Malpica, ostatecznie jednak z wynikiem 126.300 uplasowała się na czwartym miejscu. Barbara Domingos kwalifikację olimpijską dla Brazylii wywalczyła podczas tegorocznych mistrzostw świata w Walencji, tym samym przepustka do Paryża z igrzysk panamerykańskich powędrowała do drugiej w klasyfikacji Evity Griskenas.

W wieloboju zespołowym uczestniczyło siedem reprezentacji. Podobnie jak w rywalizacji indywidualistek tytuły mistrzowskie zdobyły gimnastyczki z Brazylii, pewnie triumfując z łączną notą 64.450. Srebrne medale wywalczyły Meksykanki (61.750), a brązowe Amerykanki (58.300). Jako że Brazylijki miały wcześniej wywalczoną olimpijską kwalifikację, bilet do Paryża trafił do drużyny z Meksyku.

Kolejne kontynentalne kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Paryżu odbędą się w przyszłym roku. Z punktu widzenia polskiego kibica najważniejsze będą mistrzostwa Europy, które zorganizuje Budapeszt w dn. 22-26 maja. To tam ostatnią szansę na wywalczenie przepustki do igrzysk będą miały polskie zawodniczki.